Recent Competitive Fellowship Winners

Fall 2020 Fellowship Winners

Lexmark Fellowship

Kristen Price (Mechanical Engineering)

 

Lexington Herald-Leader Fellowship

Kevin Alejandrez (Sociology)

 

University of Kentucky Woman's Club Endowed Fellowship

Alayna Jacobs (Integrated Plant and Soil Sciences)

Karen Kinslow (Geography)

Mel Lesch (Gender and Women's Studies)

Marlee McCloud (Hispanic Studies)

 

Association of Emeriti Faculty Endowed Fellowship

Jonghee Lee Caldararo (Geography)

Carissa Slone (Mathematics)

Taylor Valentino (Physiology)

Brandon West (English)

 

 

Spring 2021 Fellowship Winners

Presidential Graduate Fellowship

Stephen Semcho (Clinical Psychology)

 

Otis A. Singletary Fellowship

Donovin Lewis (Electrical Engineering)

Carrigan Wasilchenko (Medicine)

 

W. L. Matthews Fellowship

Jillian Chamberlain (Public Administration)

 

Cralle Foundation/Joan Cralle Day Fellowship

 

James Still Fellowship for Graduate Study in the Humanities and Social Sciences

Stephenie Hoelscher (Diplomacy & International Commerce)

 

UK McNair Fellowship

Desiree LaPeer (Sociology)

 

Northern Kentucky/Greater Cincinnati UK Alumni Club Fellowship

Austin Merchant (Entomology)

 

Lyman T. Johnson Diversity Fellowship

New Awardees, Academic Year 2021-22

Renewal Awardees, Academic Year 2021-22

Jordan Brown Dara Buendia Castillo Cristina Castellano Jordan Champion Kai Davis
Forensic Toxicology & Analytical Genetics Biology Plant Pathology Agricultural Economics Forest and Natural Resource Sciences
Myia Dorsey Kaley Evans Erica Everett Eman Ghoneim Adrian Godboldt
Communication Sciences & Disorders Athletic Training Musical Arts Social Work Applied Anthropology
Hayden Grace Amanda Gusovsky Quinten Harris, Jr Micah Hurt Jasmine Jester
Economics Pharmaceutical Sciences Social Work Diplomacy & International Commerce Counseling Psychology
Christian Keeve Maria Victoria Klaus Gloria Maldonado Antonio Mantica Jessica Maras
Geography Chemical Engineering Physician Assistant Studies Materials Science and Engineering Experimental Psychology
Bryce Matlock Sheldon McLetchie Lauryn McNair Jonathan Michael Alyssa Mitchell-Chavez
Pharmaceutical Sciences Computer Science Accounting Physician Assistant Studies School Psychology
London Orzolek Christopher Penn Yoel Rivas Nava Tara Rojas Miricle Simonson
Anthropology Clinical Psychology Diplomacy & International Commerce Community & Leadership Development Communication Sciences & Disorders
LaQuida Smith Lizeth Tomas Flores Adam Tristan Maria Venegas Kameron White
Educational Psychology School Psychology Communication Biology Educational Psychology
Kaleigh Wingate Shelby Wynn      
Forensic Toxicology & Analytical Genetics Experimental Psychology      

Lyman T. Johnson Professional Fellowship

 

SREB Fellowship

Brittany Rice  (Nutritional Science)

Ashley Simmons  (Higher Education)

UK Matching SREB Fellowship

Jasmine Woods  (Pharmaceutical Sciences)

 

Back to the Fellowships Main Page