Recent Competitive Fellowship Winners

Fall 2021 Fellowship Winners

Lexmark Fellowship

Sarah Snider (Computer Science)

 

Lexington Herald-Leader Fellowship

Avery Hartley (Mechanical Engineering)

 

University of Kentucky Woman's Club Endowed Fellowship

Courtney George (Mathematics)

Shafika Moni (Computer Science)

Emily Naser-Hall (English)

 

Association of Emeriti Faculty Endowed Fellowship

Angela Hanson (Mathematics)

Karen Kinslow (Geography)

Melanie Miller (Educational & Counseling Psychology)

Victor Okuo (Chemistry)

 

 

Spring 2022 Fellowship Winners

Presidential Graduate Fellowship

Xihan Ji (Physics)

 

Otis A. Singletary Fellowship

Hannah Cleary (Medicine)

Alexis Gauger (Entomology)

 

W. L. Matthews Fellowship

Ariel Gold-McCoy (Civil Engineering)

 

Cralle Foundation/Joan Cralle Day Fellowship

Lucas Maxey (Medicine)

Paradise Stanford (Philosophy)

 

James Still Fellowship for Graduate Study in the Humanities and Social Sciences

Charlotte Stephens (Library Science)

 

UK McNair Fellowship

Joshua Hancock (Counseling Psychology)

 

Northern Kentucky/Greater Cincinnati UK Alumni Club Fellowship

Rachel Barczak (Sociology)

 

Lyman T. Johnson Diversity Fellowship

New Awardees, Academic Year 2022-23

Deborah Adams Manuel Rosales Aguilar Kevin Alejandrez Terri Berkley Brittany Cannon
Nursing Physics Sociology Studies in Higher Education Counseling Psychology
Antasia Chapman April Collins Alyssa Donawa Gabrielle Dice Monyae Kerney
Strategic Human Resource Management & Analytics Chemistry Computer Science Civil Engineering Counseling Psychology
Lara Machado Rujeko Machinga Aliyah McDaniel Julian Mory James Murray, Jr.
Exercise Science Research Methods in Education, Social Work Kinesiology and Health Promotion Pharmaceutical Sciences Education Sciences
Samuel Nwadialo Moses Ogbaje Chiziterem Onyenekwe Maya Owens Ana Sanchez-Sanchez
Biology Chemistry Biomedical Engineering Biology Education Sciences, Hispanic Studies
Thiago Lobo Dos Santos, Sr. Jillian Silva-Jones Dia Smith Micaela Stroud Brionna Taylor
Family Sciences Experimental Psychology Public Administration Nutrition and Food Systems Social Work
Christina Walker Latoya Walker Dallis Wallace, III Jamaya Wilson  
Communication Physician Assistant Studies Sociology Civil Engineering  

Renewal Awardees, Academic Year 2022-23

Mitchell Allen Sagung Putri Augustarani Onesimo Banda Brian Benitez Andrew Bernal
Educational Psychology Architecture Educational Policy Studies & Evaluation Exercise Science Music Performance
Tiffini Bowers Kristen Buford Dara Buendia Castillo Destiny Coleman Fabian Correia
Arts Administration Experimental Psychology Biology School Psychology Kinesiology and Health Promotion
Erica Everett Lizeth Tomas Flores Tyler Greer DeWana Hadder Edith Del Moral Higuera
Musical Arts School Psychology Music Performance Education Sciences Family Studies
Michelle Ogheneovo Imarah Eric Ingram Savannah Jones Christian Keeve Kaysi Lee
Civil Engineering Clinical Psychology Physician Assistant Studies Geography Pharmaceutical Sciences
Kyra Liedtke Jessica Maras Ishara Nanayakkara Kaylee Palomino Christopher Penn
Biology Experimental Psychology Public Administration Sport and Exercise Psychology Clinical Psychology
Rayven Peterson Courtney Porter Ke'La Porter Brionna Roberts Justin Sharp
Counseling Psychology Music Performance Rehabilitation Sciences Merchandising, Apparel and Textiles Pharmaceutical Sciences
Alexandria Thomas Morgan Thomas Nile Trice Adam Tristan Shelby Wynn
Geological Sciences Diplomacy and International Commerce Social Work Communication Experimental Psychology

 

Back to the Fellowships Main Page